„Mamahotel“ není příjemný asi pro žádného rodiče, zato je ale velmi výhodný pro všechny dospělé potomky. Z průzkumů vyplývá, že tři čtvrtiny mladých Čechů se shodují na tom, že bydlet u maminky po třicítce je dost podivné. Pro samostatné bydlení mají dvě možnosti: nájem nebo vlastní bydlení. Většina z nich by ale samozřejmě raději šla do vlastního.
Z průzkumu vyšlo najevo, že nepatřičnost života u rodičů po třicítce si stejnou měrou uvědomují muži i ženy. Realita je ale poměrně odlišná. Zatímco ženy se stěhují často i před dvacítkou, muži zůstávají v pohodlí mamahotelu až do věku mezi 25 a 30 lety.
Pomoc od rodiny na prvním místě
Mnoho rodičů se setkává s tím, že odstěhování potomků pro ně být finančně náročné. Nejen, že jim pomáhají s nákupem nábytku a vybavení, ale také je podporují i v případě úhrady nájmu. Nejlepší pomocí je přitom zaručení v rámci žádosti o hypotéku. Tak nemusí dospělému dítěti pomáhat finančně, ale zároveň jim pomohou získat vlastní nemovitost.
Mnoho bankovních společností takovou pomoc vítají a rodiče do smlouvy rádi zapíšou. Ručitelé se mohou po určité době nechat vypsat, takže nemusí za úvěr dítěti ručit do konce svého života. Jednou možností je ručení další nemovitostí, druhou poté zaručením dalšího příjmu. To ale znamená, že by měl ručitel stejné platební povinnosti jako samotný žadatel.
Trochu netradiční možnost
Nebankovní hypotéka je variantou pro každého, kdo nechce do žádosti zapojovat jiné členy rodiny, ale přitom se chtějí odstěhovat. Zde máte možnost zažádat online a těšit se na schválení do 24 hodin. Příjmy nemusíte mít tak vysoké jako u klasické společnosti a jsou mnohem tolerantnější také k záznamům v registru dlužníků.