Za dob našich prababiček neexistovaly tak různorodé možnosti praní a úklidu domácnosti, jako máme v dnešní době. Neměly tekuté prací gely ani spreje do koupelny, které ničí plísně a 99,9 % virů a bakterií. Přesto však udržovaly domácnost čistou a krásnou. Jak to tedy dělaly a jak to můžete udělat i vy?
Co na skvrny?
Na skvrny od trávy spolehlivě zabírá obyčejná citronová šťáva, na mastné (ať už od másla,
či jiného tuku) dobře působí mléko. Nejlépe uděláte, pokud použijete alespoň polotučné. V mléce se totiž tuk z látky rozpustí a vy jej následně snadno vyperete v pračce. Když se vám vylije na bílý ubrus červené víno, je několik možností. První je nalít na něj víno bílé. Možná vám to bude znít divně, ale je to kupodivu velmi účinné. Další možností je obyčejná kuchyňská sůl. Ale z vlastní zkušenosti mohu říct, že bílé víno fungovalo dobře i na hutná Španělská vína,
na která paradoxně nepůsobily ani konvenční čisticí prostředky. Nepotřebujete tak drahé prostředky na skvrny a jako bonus ušetříte i životní prostředí.
Univerzální čistidla
Co vám doma nesmí chybět (a asi ani nechybí) je ocet a jedlá soda. Ocet poslouží jako čistič vodního kamene v celé domácnosti. Pokud je plocha, kterou chcete ošetřit, ve svislé poloze,
pak je lepší dát ocet do rozprašovače, a tím pak celý povrch postříkat. Nechte chvíli působit, omyjte a vyleštěte hadříkem. Získáte tak krásně lesklé a čisté plochy, například koupelnové vybavení, kohoutky, dokonce i dlaždice. Můžete s ním čistit i skleněné věci v domácnosti.
Ocet se dá použít i místo aviváže do prádla – nebojte, cítit nebude. Když přidáte (nejlépe
na hadřík do sušičky) i pár kapek esenciálního oleje, bude prádlo krásně voňavé.
Dělá se vám vodní kámen v rychlovarné konvici? Pak do ní zkuste nalít asi půl litru octa
a nechat jej projít varem. Vodní kámen se rozpustí a konvice je zase jako nová. Podobně působí v pračce, když místo jednoho cyklu praní dáte do zásobníku na prací prostředek ocet.
S jedlou sodou vytvoří ocet velmi účinný univerzální čisticí prostředek. Například na znečistěná dvířka od trouby, ze kterých jde mastnota hodně špatně dolů. Stačí posypat jedlou sodou, zalít octem a nechat působit. Pak houbičkou jemně očistíte i ty nejodolnější připáleniny. Stejně tak dobře se dá vyčistit i sporák. Jen opatrně v případě sklokeramických povrchů – mohly by se jedlou sodou poškrábat.
Ať už jste milovníky přírodních technik čištění domácnosti nebo nikoliv, fígle s octem se vyplatí vyzkoušet. Třeba vás také překvapí.