Pokud jste mladí a chcete vlastní bydlení, nejspíš vám nezbude nic jiného, než si vzít jeden z mnoha nejrůznějších druhů hypoték. Jedná se o účelovou půjčku, sloužící ke koupi či rekonstrukci domu nebo bytu. Poskytují je banky i nejrůznějších nebankovní finanční společnosti. Jedním z nejoblíbenějších typů je pak hypotéka bez doložení příjmu Hypotéky bez registru. V čem spočívá?
Pokud si půjdete zažádat o hypotéku, pak jednou z věcí, kterou budete muset doložit, je výše vašeho měsíčního příjmu, obvykle za pomoci výplatní pásky a pracovní smlouvy. Dělá se to proto, aby se firma, která vám peníze poskytne, ujistila, že budete schopni dohodnutou měsíční částku splácet.
Mnoho lidí však na ni z nejrůznějších důvodů buď nedosáhne, nebo nechce své příjmy sdělovat, například proto, že to považují za příliš velký zásah do soukromí. A právě pro ně je vhodný tento typ, kde svou finanční situaci nemusí nijak dokládat.
Není divu, že je tak oblíbená, koneckonců je dostupná mnohem širší vrstvě lidí. Dosáhnou tak na ni i ti, kteří byli jinde odmítnuti proto, že jejich měsíční příjem byl příliš nízký, nebo jejich zaměstnání nestabilní – například právě po škole nastoupili do první práce a jsou stále ve zkušební době.
To však znamená, že peníze dostanou i lidé, u kterých je velké riziko, že nebudou schopni své dluhy řádně splácet. A to je samozřejmě pro firmu velké riziko, neboť pokud klient splácet nebude, pak o peníze, které mu poskytli, přijdou. Proč ji tedy tolik firem nabízí? Proč se jim toto riziko vyplatí?
Jedním z důvodů je fakt, že tento typ je zatížen většími úroky a také mnohem větším množstvím poplatků. Současně jsou větší i sankce za neplacení. Avšak toto vše nestačí. Je tu totiž ještě jedna věc.
Předpokládejme, že klient nebude splácet ani po opakovaných upozorněních ze strany společnosti. Ta jej nějakou dobu nechá být, zatímco úroky, sankce i poplatky narůstají. Po nějaké, klidně i delší, době, kdy dlužná částka dosáhne dostatečné výše, se obrátí na některou z exekučních firem. Ta v nejhorším případě zabaví danou nemovitost, která bude následně prodána v dražbě. Firma tak získá mnohem více peněz, než pokud by klient řádně splácel.
Jak je tedy vidět, tento typ hypotéky přináší pro dlužníka velká rizika. Je tedy dobré se rozmyslet, zda ji skutečně tak naléhavě potřebujete. A pokud ano, pak si pečlivě pročíst veškeré smlouvy a materiály. Jen tak se nedostanete do problémů.